همه چیز درباره سیم بکسل جرثقیل

سیم بکسل چیست ؟

سیم بکسل، یک طناب فولادی است که از تاباندن چندین سیم فولادی ساخته شده است و به عنوان یک ابزار لیفت باربرداری به کار گرفته می شود. برای ساخت طناب فولادی استانداردهای خاصی وجود دارد و سازندگان با توجه به آن نمره ، جنس سیم ها، نوع مغزی، مقاومت در برابر سایش و خمش سیم های فولادی را تعیین می کنند؛ تا یک طناب فولادی مقاوم ساخته شود. عموما از فولاد ضد زنگ برای ساخت طناب فولادی استفاده می شود. طناب های فولادی گاهی بسیار ضخیم و گاه بسیار ظریف هستند. شاید برای شما غیر قابل باور باشد، اما سیم ترمز که در دوچرخه ها وجود دارد، نوعی طناب فولادی است.

انواع مغزی سیم بکسل

مهم ترین قسمت سیم بکسل مغزی آن می باشد، که وظیفه مغزی تحمل تنش حاصل از لیفتینگ بار و جلوگیری از فاصله پیدا کردن استرند ها است. مغزی دارای سه نوع WSC، IWRC وFC  می باشد و هر کدام از این مغزی ها برای شرایط خاصی ساخته شده اند.

 1. FC یا الیافی: این نوع از مغزی از جنس فولاد و بدون هیچ گونه روکش یا مقاومت در برابر زنگ زدگی است. نسبت به سایر انواع مغزی در برابر خمش بسیار مقاوم است و با روغن کاری مکرر زنگ زدگی آن کاهش می یابد.
 2. WSC یا مفتول فولادی گالوانیزه: این نوع از مغزی در برابر رطوبت بسیار مقاوم است و تنها تفاوت آن با FC داشتن یک روکش روی می باشد. از این نوع طناب فولادی برای لیفتینگ بار در کشتی ها و بنادر استفاده می شود. هر گاه مغزی الیافی به خوبی قدرت تحمل بار را نداشته باشد و استرند ها از هم فاصله بگیرند، باید از این نوع مغزی یا مغزی فولاد ضد زنگ استفاده کرد.
 3. IWRC یا مفتول فولادی ضد زنگ: این نوع از فولاد علاوه بر زنگ زدگی در برابر حرارت نیز مقاوم است. از این نوع سیم بکسل بیشتر در سکوهای نفتی استفاده می شود. در مواردی که دما بیشتر از 82 درجه شود و تنش ها حرارتی خطرناک باشد، باید از این ابزار لیفت بار استفاده شود.

 

چند روش برای افزایش طول عمر سیم بکسل

یدک کش ها، جرثقیل ها و آسانسورها ابزار های لیفت باربرداری هستند که در آن ها استفاده از سیم بکسل رایج است. نگهداری درست از طناب فولادی با توجه به خطر گسیختگی دائمی آن مسئله ای ضروری است. برای نگهداری صحیح طناب فولادی باید نکات مربوط به بازار کردن طناب فولادی از روی درام ها و باز کردن به صورت دستی رعایت شود. طناب فولادی باید به صورت مداوم روغن کاری شود تا طناب در اثر خمش تخریب نشود. طناب فولادی را به مدت طولانی به صورت حلقه نگه ندارید تا پیچ خوردگی رخ ندهد. در مورد انبار کردن طناب فولادی باید دپو به صورت کامل در انبارها روی سکوهای چوبی و با تهویه مناسب انجام شود.

 

روش تشخیص خرابی سیم بکسل

برای تشخیص خرابی سیم بکسل کافی است به آن نگاه کنید. هر گونه پارگی نشانگر خرابی می باشد. طناب های فولادی بر اثر برق زدگی، ساییدگی، لهیدگی و کشیدگی خراب می شوند. برای اینکه بتوانید تشخیص دهید طناب فولادی نیاز به تعویض دارد، یا خیر باید نکات زیر را در نظر بگیرید. طول تاب سیم بکسل را در چند قسمت اندازه گرفته باهم مقایسه کنید. اگر با هم متفاوت باشند، طناب فولادی نیاز به تعویض دارد. قطر طناب فولادی عموما بر حسب نوع آن در هنگام خرید داخل دفترچه خرید ذکر می شود. قطر طناب فولادی را اندازه بگیرید، هر گونه کاهش بیانگر خرابی سیم بکسل است. اگر شما سیم بکسل را بیش از دو لایه روی درام بپیچید، احتمال لهیدگی طناب فولادی افزایش می یابد و باید از این کار اجتناب کنید. تاب خوردگی از دیگر مشکلات طناب فولادی است و در اثر آن طناب غیر قابل استفاده می شود.

انواع سیم بکسل از لحاظ بافت

طناب فولادی  بر اساس چینش سیم های فولادی دارای الگوهای بافت متعددی می باشد که به این نام نیز خوانده می شوند. نوع بافت روی مقاومت طناب فولادی تا حد زیادی موثر است و بهتر است اپراتور ها با این بافت ها آشنا شوند.

 1. Single Size : این نوع از سیم بکسل از چینش، چندین سیم هم سایز با مغزی به وجود می آید و یکی از متداول ترین نوع طناب فولادی در صنایع می باشد.
 2. Seale : این نوع از بافت دارای دو لایه درشت و تکرار شونده است. قطر سیم مرکزی با قطر سیم های بیرونی برابر و قطر سیم های داخلی کمتر می باشد. این طناب فولادی به دلیل این نوع از بافت در برابر تنش های مکرر دچار خستگی کمتری می شود.
 3. Filler Wire : این نوع بافت طناب فولادی دقیقا مشابه حالت Single Size می باشد، تنها تفاوت وجود رشته های فیلر است. وجود فیلر ها مقاومت سیم بکسل در برابر گسیختگی را افزایش می دهند.
 4. Warrington : یکی از انعطاف پذیرترین انواع طناب فولادی می باشد و در آن قطر سیم ها در لیه نهایی طناب یک در میان تغییر می کند و بزرگ و کوچک می شود.
 5. Multiple Operation : یکی دیگر از انواع بافت طناب فولادی می باشد، که در آن لایه های درونی دارای سیم های با قطر متفاوت است و در لایه نهایی از سیم های با قطر یکسان پوشانده شده است.

 

انواع سیم بکسل بر اساس پیچش

پیچش سیم بکسل بر روی انعطاف و مقاومت آن موثر است. و بر اساس معیارهای که شامل جهت چرخش یا نوع پیچیدن سیم ها است دسته بندی می شود.

 1. پیچش منظم : این نوع از پیچیدن یک طناب فولادی دست نخورده با انعطاف بسیار بالا برای شما ایجاد می کند. جهت پیچش در مغزی این طناب، عکس لایه هی بیرونی است. یکی از روش های پیچیدن طناب فولادی این روش است.
 2. لانگ لای : این نوع از پیچش سیم نیز مقاومت خوبی در برابر سایش ایجاد می کند و در آن چینش لایه های میانی هم جهت با لایه های بیرونی است.
 3. راست گرد : اگر سیم های فولادی را از چپ به راست بپیچش دهند، طناب فولادی را راست بافت می گویند. استفاده از طناب فولادی بسیار رایج است.
 4. چپ گرد : اگر سیم های فولادی از چپ به راست بافته شوند، سیم بکسل چپ گرد خواهد شد. طناب فولادی چپ گرد به ندرت استفاده می شوند.

 

نوشتهٔ پیشین
استانداردهای ساخت ابزار لیفت باربرداری
نوشتهٔ بعدی
اجاره جرثقیل 100 تن کاتو NK-1000

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
با ما تماس بگیرید !