روشهای نصب تجهیزات کارگاهی جرثقیل های سقفی

روشهای نصب تجهیزات کارگاهی جرثقیل های سقفی

سیستم جرثقیل های سقفی ، دوره نصب حساس و طولاني دارند و نصب کننده  این جرثقیل ها با مشتری براي تعیین زمان بازدید از محل و تحلیل محل نصب ، تماس برقرار مي كند.

هرگونه ملاحظات ویژه برای نصب جرثقیل های سقفی در طی فرآیند نصب شروع می شود . در طی این فرآیند ، نصب کننده جرثقیل طرح کلی تجهیزات ان را بررسی و نقشه های طرح و کف ساختمان را بررسی کرده تا بهترین تخمین را براي نصب انجام دهد.

 

تکمیل نصب جرثقیل حداقل 2-10 روز کاری و حتی  در یک دوره زمانی طولانی  نیز به طول خواهد انجاميد .قبل از نصب جرثقیل سقفی ، نصب کننده از ساختمان یا محل کار شما بازدید کرده و آن را آنالیز مي کند تا خطرات یا موانع احتمالی را شناسایی  کند.

موارد ضروري براي بررسی و ارزیابی نصب جرثقيل

 • دامنه کار
 • منطقه نصب
 • خطرات احتمالی
 • جزئیات مربوط به ساختمان
 1. ارزيابي دامنه کار

جرثقیل های سقفی روی تریلرهای مسطح بارگیری مي شوند ، بنابراین نصب كنندگان بايد ازادانه  به تاسیسات داخل و خارج  ساختمان دسترسي داشته تا بتوانند با بررسي فضاي ساختمان  بتوانند جرثقیل را در مكان مناسبي قرار دهند.

نصاب هميشه لیستی از تجهیزات و مواد مورد نیاز برای نصب را اماده خواهد کرد. تجهيزاتي مانند:

 • ابزارالات و تجهيزات جرثقیل
 • ژنراتورها
 • بالابر ها
 • سایر تجهیزات حفاظت شخصی (PPE)
 1. بازبینی منطقه نصب

قبل از نصب ، نصاب نیاز به درک هرگونه  شرايط منطقه مربوط از جمله : خط برق و گاز ، لوله کشی ، وسایل روشنایی و سقف ساختمان را دارد.

نصب کننده های جرثقیل های سقفی وقت زیادی  را صرف بررسی منطقه نصب جرثقیل خواهد کرد ، همچنین این ناحيه را كاملا  مشخص و علامت گذاری می کند.

 1. نصب خط برق و گاز

در وهله اول نصب متناسب با طرح ساختمان و طي يك برنامه عملی تهیه مي شود و سایر اقدامات  ديگر از قبيل لوله کشی و برق کشی در اين قسمت انجام می شود.

همچنین موارد دیگر ساختمان از قبيل شناسایی نوع کفپوش (بتن ، خاک و غیره) نيز بايد مورد بررسي قرار گيرد تا شرایط لازم برای وارد کردن تجهیزات سنگین به ساختمان ايجاد شود.

 1. خطرات احتمالی

خطرات مختلفي در طول نصب جرثقیل ايجاد خواهد شد كه  نیاز به محافظت در برابر سقوط ، حفاظت ویژه (PPE) ، مجوزهای تخصصی ، آموزش و سایر ملاحظات ویژه ديگر دارد تا مطمئن شود که نصب با خیال راحت و به درستی انجام شده باشد.

در واقع در نصب و راه اندازی جرثقیل سقفی باید خطرات احتمالی را شناسایی كرد تا بتوان بر این اساس برنامه ریزی درست انجام داد و براي رفع خطرات احتمالی ، مجوزهای تخصصی و سایر ملاحظات حفاظت ویژه (PPE) به کار برد .

 

انواع خطراتی است که نصب کننده جرثقیل سقفی بايد شناسایی کند :

 • منابع انرژی – خطوط برقی یا گازی ، میله های برق / هادی ، لامپ های روشنایی و غیره
 • منابع ترافیکی – لیفتراک ، ، کامیون و وسایل نقلیه شخصی ، مسیرهای پیاده روی عابر پیاده ، تردد و غیره.
 • محیط – وجود گرمای بیش از حد ، فلزات داغ ، مواد شیمیایی و غیره.
 • کار در ارتفاع – نردبان يا داربست نیاز به محافظت مناسب در برابر سقوط دارد
 1. تعهد به تاریخ نصب

قطعات متحرک زیادی از قبیل درایورها ، مونتاژ ، غلطک ها ، اپراتورها و وسایل برقی وجود دارد كه همه براي نصب نیاز به هماهنگی دارند.

بنابراین پس از طی شدن روند کار ، افراد مختلفی  از قبيل زير در پروسه نصب درگیر خواهند بود:

 1. رانندگان کامیون
 2. نصب کننده های مونتاژ مکانیکی
 3. عملكرهای جرثقیل
 4. متخصصان برق
 5. تکنسین های جرثقیل

به اين ترتيب هزینه هایي برای پرداخت دستمزد كارمندان و اجاره تجهیزات بايد درنظر گرفته شود.

پس از نصب کامل ، لازم است که  بر روي جرثقیل آزمایشاتی انجام شود تا اطمينان حاصل شود که با خیال راحت و به صورت کارآمد عمل می کند.

 

ازمايشان بايد بر روي عواملي چون تست عملکرد بالابر بالا و پایین؛ واگن برقی؛ محدود کردن سوئیچ ها و دستگاه های قفل و ایمنی انجام شود.

همچنين جرثقیل بايد بر روی بیش از 125٪ بار آزمایش شود و گزارشات آزمایش در پرونده آن درج شود. همچنین آزمایش بار جرثقیل را می توان در انواع مختلفی از جمله کیسه های بتونی ، فولادی یا وزنی با آب انجام داد .

در اخر برای نصب تجهیزات و جلوگیری از مشکلات ایمنی بالقوه و خطرناک جرثقیل نیاز به تجربه و توجه به جزئیات در این زمینه است.

https://www.mazzellacompanies.com/Resources/Blog/overhead-crane-installation-procedures-from-conception-to-completion

نوشتهٔ پیشین
اسکلت های فلزی جرثقیل

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
با ما تماس بگیرید !