روشهای نصب تجهیزات کارگاهی جرثقیل های سقفی

روشهای نصب تجهیزات کارگاهی جرثقیل های سقفی

سیستم جرثقیل های سقفی ، دوره نصب حساس و طولانی دارند و نصب کننده  این جرثقیل ها با مشتری برای تعیین زمان بازدید از محل و تحلیل محل نصب ، تماس برقرار می کند.

هرگونه ملاحظات ویژه برای نصب جرثقیل های سقفی در طی فرآیند نصب شروع می شود . در طی این فرآیند ، نصب کننده جرثقیل طرح کلی تجهیزات ان را بررسی و نقشه های طرح و کف ساختمان را بررسی کرده تا بهترین تخمین را برای نصب انجام دهد.

 

تکمیل نصب جرثقیل حداقل 2-10 روز کاری و حتی  در یک دوره زمانی طولانی  نیز به طول خواهد انجامید .قبل از نصب جرثقیل سقفی ، نصب کننده از ساختمان یا محل کار شما بازدید کرده و آن را آنالیز می کند تا خطرات یا موانع احتمالی را شناسایی  کند.

موارد ضروری برای بررسی و ارزیابی نصب جرثقیل

 • دامنه کار
 • منطقه نصب
 • خطرات احتمالی
 • جزئیات مربوط به ساختمان
 1. ارزیابی دامنه کار

جرثقیل های سقفی روی تریلرهای مسطح بارگیری می شوند ، بنابراین نصب کنندگان باید ازادانه  به تاسیسات داخل و خارج  ساختمان دسترسی داشته تا بتوانند با بررسی فضای ساختمان  بتوانند جرثقیل را در مکان مناسبی قرار دهند.

نصاب همیشه لیستی از تجهیزات و مواد مورد نیاز برای نصب را اماده خواهد کرد. تجهیزاتی مانند:

 • ابزارالات و تجهیزات جرثقیل
 • ژنراتورها
 • بالابر ها
 • سایر تجهیزات حفاظت شخصی (PPE)
 1. بازبینی منطقه نصب

قبل از نصب ، نصاب نیاز به درک هرگونه  شرایط منطقه مربوط از جمله : خط برق و گاز ، لوله کشی ، وسایل روشنایی و سقف ساختمان را دارد.

نصب کننده های جرثقیل های سقفی وقت زیادی  را صرف بررسی منطقه نصب جرثقیل خواهد کرد ، همچنین این ناحیه را کاملا  مشخص و علامت گذاری می کند.

 1. نصب خط برق و گاز

در وهله اول نصب متناسب با طرح ساختمان و طی یک برنامه عملی تهیه می شود و سایر اقدامات  دیگر از قبیل لوله کشی و برق کشی در این قسمت انجام می شود.

همچنین موارد دیگر ساختمان از قبیل شناسایی نوع کفپوش (بتن ، خاک و غیره) نیز باید مورد بررسی قرار گیرد تا شرایط لازم برای وارد کردن تجهیزات سنگین به ساختمان ایجاد شود.

 1. خطرات احتمالی

خطرات مختلفی در طول نصب جرثقیل ایجاد خواهد شد که  نیاز به محافظت در برابر سقوط ، حفاظت ویژه (PPE) ، مجوزهای تخصصی ، آموزش و سایر ملاحظات ویژه دیگر دارد تا مطمئن شود که نصب با خیال راحت و به درستی انجام شده باشد.

در واقع در نصب و راه اندازی جرثقیل سقفی باید خطرات احتمالی را شناسایی کرد تا بتوان بر این اساس برنامه ریزی درست انجام داد و برای رفع خطرات احتمالی ، مجوزهای تخصصی و سایر ملاحظات حفاظت ویژه (PPE) به کار برد .

 

انواع خطراتی است که نصب کننده جرثقیل سقفی باید شناسایی کند :

 • منابع انرژی – خطوط برقی یا گازی ، میله های برق / هادی ، لامپ های روشنایی و غیره
 • منابع ترافیکی – لیفتراک ، ، کامیون و وسایل نقلیه شخصی ، مسیرهای پیاده روی عابر پیاده ، تردد و غیره.
 • محیط – وجود گرمای بیش از حد ، فلزات داغ ، مواد شیمیایی و غیره.
 • کار در ارتفاع – نردبان یا داربست نیاز به محافظت مناسب در برابر سقوط دارد
 1. تعهد به تاریخ نصب

قطعات متحرک زیادی از قبیل درایورها ، مونتاژ ، غلطک ها ، اپراتورها و وسایل برقی وجود دارد که همه برای نصب نیاز به هماهنگی دارند.

بنابراین پس از طی شدن روند کار ، افراد مختلفی  از قبیل زیر در پروسه نصب درگیر خواهند بود:

 1. رانندگان کامیون
 2. نصب کننده های مونتاژ مکانیکی
 3. عملکرهای جرثقیل
 4. متخصصان برق
 5. تکنسین های جرثقیل

به این ترتیب هزینه هایی برای پرداخت دستمزد کارمندان و اجاره تجهیزات باید درنظر گرفته شود.

پس از نصب کامل ، لازم است که  بر روی جرثقیل آزمایشاتی انجام شود تا اطمینان حاصل شود که با خیال راحت و به صورت کارآمد عمل می کند.

 

ازمایشان باید بر روی عواملی چون تست عملکرد بالابر بالا و پایین؛ واگن برقی؛ محدود کردن سوئیچ ها و دستگاه های قفل و ایمنی انجام شود.

همچنین جرثقیل باید بر روی بیش از 125٪ بار آزمایش شود و گزارشات آزمایش در پرونده آن درج شود. همچنین آزمایش بار جرثقیل را می توان در انواع مختلفی از جمله کیسه های بتونی ، فولادی یا وزنی با آب انجام داد .

در اخر برای نصب تجهیزات و جلوگیری از مشکلات ایمنی بالقوه و خطرناک جرثقیل نیاز به تجربه و توجه به جزئیات در این زمینه است.

https://www.mazzellacompanies.com/Resources/Blog/overhead-crane-installation-procedures-from-conception-to-completion

نوشته‌های پیشین
اسکلت های فلزی جرثقیل

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
با ما تماس بگیرید !