انواع قطعات یدکی جرثقیل

معرفی قطعات یدکی جرثقیل

جرثقیل ها از مهمترین ماشین آلات صنعتی لیفتینگ بار هستند. قطعات یدکی جرثقیل در مواردی که ابزار لیفت باربرداری یا هریک از اجزا جرثقیل به دلیل استفاده مکرر خراب شود، به کار بسته می شوند. این ابزارها شامل انواع قلاب ها، کابین ها و برخی قطعات یدکی موتور هستند. شناخت صحیح قطعات یدکی جرثقیل و اجزای جرثقیل می تواند در تصمیم گیری بهتر اپراتورها و پیمانکاران موثر باشد. فرسودگی هر کدام از این قطعات میتواند، ایمنی کار را در هنگام لیفتینگ بار کاهش دهد. انواع درام ها، وینچ ها، سیم بکسل ها، کوپلینگ ها، بافرها، قرقره ها، کابین ها، پایه مهار جرثقیل، چنگک جرثقیل، چرخ دنده ها و انواع قطعات موتور(در شرایط محیطی پر از گرد و غبار) مستعد خرابی می باشند و باید به طور سالانه تعویض شوند.

چنگک جرثقیل

یکی از مهم ترین قطعات یدکی جرثقیل که به جای قلاب نصب می شود، چنگک می باشد. چنگک ها به اپراتورها امکان تخلیه بار های فله ای را میدهد. این ابزار برای لیفتینگ بار محموله های نامنظم یک انتخاب عالی است، از این رو شما می توانید این ابزار را در معادن زغال سنگ و سنگ های قیمتی، کارخانجات فولاد و محل های تفکیک زباله مشاهده کنید. انتخاب آلیاژ مناسب برای ساخت چنگک می تواند سبب افزایش طول عمر این قطعه شود.

آهنربای جرثقیل

این قطعه نیز یکی از قطعات یدکی جرثقیل است که به جای قلاب وصل می شود. اپراتور با استفاده از آهنربای جرثقیل و کنترل شدت تحریک می تواند، انواع فلزات را از هم جدا کرده و لیفتینگ کند. از این ابزار برای لیفتینگ بار در کارخانه های فولاد و محل های تفکیک زباله به وفور استفاده می شود. این ابزار نیز به مرور زمان تخریب شده و نیاز به تعویض پیدا می کند. اگر حس می کنید، این قطعه به خوبی گذشته کار نمی کند مطمئنا باید سری به فروشندگان قطعات یدکی جرثقیل بزنید و آن را با قطعه نو تعویض کنید.

قلاب جرثقیل

یکی از مهم ترین قطعات یدکی جرثقیل که از مهمترین ابزار لیفت باربرداری به حساب می آید، قلاب می باشد. قلاب ها همواره در خطر زنگ زدگی هستند و از همین رو باید چند سال یکبار تعویض شوند. قلاب به دلیل تحمل بیشترین بار ممکنه یکی از حساسترین اعضای جرثقیل و تعیین کننده ایمنی کار با آن می باشد. طراحی صحیح قلاب ها و استفاده از آلیاژهای مناسب در تولید آن ها بسیار مهم است. شاید غیر قابل باور باشد، اما قلاب روی قدرت لیفتینگ بار بسیار موثر است و در صورت انتخاب نادرست می تواند توان بیشینه جرثقیل شما را کاهش دهد.

چرخ دنده موتور هیدرولیک جرثقیل

در داخل جرثقیل موتورهای هیدرولیک وظیفه بالا بردن بار، وینچ و بوم را برعهده دارند. نیروی تولید شده توسط موتور هیدرولیک از طریق چرخ دنده های چدنی(HB300-350) به بوم و وینچ منتقل شده و عمل لیفتینگ بار صورت می گیرد. این چرخ دنده ها همواره در معرض سایش هستند و از این رو نیاز به تعویض آن ها امری ضروری است. به این علت در بین قطعات یدکی جرثقیل به آسانی می توان چرخ دنده موتور هیدرولیک را پیدا کرد. چرخ دنده های جرثقیل را می توان با توجه به فرم لبه به سه نوع ، چرخ دنده های های دو لبه ، چرخ دنده های تک لبه و چرخ دنده های بدون لبه تقسیم کرد. نقش لبه هدایت و ممانعت از تخریب بدنه خودرو است.

پایه مهار جرثقیل

یکی از ضروری ترین قطعات یدکی جرثقیل پایه مهار جرثقیل است. یکی از چرخ دنده های موتور هیدرولیک داخل پایه مهار جرثقیل کار گذاشته می شوند. این پایه مهار به تیر اصلی بوم متصل می شود و از طریق پایه مهار نیروی لیفتینگ به تیر اصلی و در نهایت بوم منتقل شده و عمل لیفتینگ بار صورت می گیرد. در برخی موارد به علت سایش چرخ دنده ها یا پارگی تسمه های واصل این قطعه نیز آسیب می بیند و نیاز به تعویض خواهد داشت. جنس استفاده شده برای این قطعه از فولاد های مقاوم در برابر پیچش و کشش انتخاب می شود. این قطعه علاوه بر انتقال نیرو وظیفه نگه داشتن وینچ و بوم را نیز به عهده دارد و باید به راحتی از محل جوش گسیخته نشود. گسیختگی این قطعه باعث افتادن بازوی مکانیکی جرثقیل می شود. عمدتا این قطعه در اثر لیفتینگ بار بیش از حد مجاز دستگاه دچار گسیختگی می شود. در صورت مشاهده در این قطعه بهتر است، سریعا به فروشگاه های قطعات یدکی جرثقیل مراجعه کنید.

درام و قفل درام

درام قطعه ای از جرثقیل می باشد، که سیم بکسل دور آن پیچیده می شود و جز قطعات یدکی جرثقیل به حساب می آید. جنس این قطعه چدن می باشد که بسته به نیاز کاربر به صورت فولادی و حتی تمام جوش روی وینچ یا بوم نیز نصب می شود. اگر سطح دارم صیقلی نباشد، می تواند سیم بکسل را خراب کند. اگر سیم بکسل شما بدون اعمال بار شدیدی پاره می شود، مطمئنا مشکل از درام است و این قطعه نیاز به تعویض دارد. قفل دارم نیز قطعه از سیستم درام می باشد که وظیفه آن قطع افزایش طول طناب است. خرابی این قطعه کاربرد سیستم را به طور کل تهدید می کند. انواع قطعات یدکی جرثقیل و حتی درام نیز توسط بسیاری از شرکت ها تولید می شود.

انواع قرقره های جرثقیل

یکی از شناخته شده ترین قطعات یدکی جرثقیل قرقره ها هستند. پس از باز شدن سیم بکسل از روی درام قرقره ها قطعات هستند که به سیم بکسل کمک می کنند، در یک مسیر مستقیم حرکت کنند. قرقره ها به انواع قرقره استیل، چدن خاکستری، چدن داکت و پلاستیکی تقسیم می شوند. قرقره های پلاستیکی و چدن خاکستری کمترین آسیب را به سیم بکسل می رسانند، آن ها در برابر بارهای بزرگ بسیار ضعیف هستند و لبه هایشان می شکند. بنابراین برای جرثقیل های که لیفتینگ بار آن ها کمتر است، استفاده می شوند. در جرثقیل های با لیفتینگ بالا استفاده از قرقره استیل و چدن داکت مرسوم تر است و عمر این قرقره ها بیشتر می باشد. قرقره ها به روغن کاری نیازمند هستند و چون به مرور زمان در اثر اصطکاک تخریب می شوند در بین قطعات یدکی جرثقیل قرار گرفته اند.

کابین جرثقیل

دسته بندی این قسمت در بین قطعات یدکی جرثقیل جای تعجب دارد، اما این قسمت نیز می تواند صدمه ببیند. هنگامی که جرثقیل چپه شود یا پس از لیفتینگ بار اپراتور کابین کنترل یا وینچ را با شعاع بزرگی دوران دهد، این مشکل به وجود می آید. کابین همانند قلب جرثقیل است و در برگیرنده اصلی ترین قطعات جرثقیل مانند موتور هیدرولیک و جک های بالابر می باشد. در صورت خرابی قطعات متعدد کابین ، کابین به طور کامل یا جزئی تعویض می شود.

سیم بکسل جرثقیل

یکی از مهم ترین قطعات یدکی جرثقیل که بیشتر از همه تعویض می شود، سیم بکسل می باشد. سیم بکسل، طنابی با مغزی فولادی است که از تابیده شدن هزاران رشته فولاد به وجود می آیید. عدم روغن کاری قرقره ها و درام از عوامل تخریب سیم بکسل است. سیم بکسل به دلیل برداشتن بارهای سنگین و بیش از حد توان خود نیز تاب برداشته و دچار خرابی می شود. سیم بکسل ها در انواع مختلفی ساخته می شوند و هر سیم بکسل برای تحمل یک نوع از بار به کار می رود.

کوپلینگ جرثقیل

یکی از اصلی ترین قطعات یدکی جرثقیل کوپلینگ می باشد. موتور هیدرولیک نیروی محرکه لازم برای لیفتینگ بار و دوران کابین کنترل را فراهم می آورد. کوپلینگ وسیله ای است که نیروی حاصل از سوختن دیزل را به شفت موتورهیدرولیک انتقال می دهد. بدون کوپلینگ موتور هیدرولیک نیروی نخواهد داشت و در نتیجه نه لیفتینگ بار صورت می گیرد و نه کابین می چرخد. این قطعه به ندرت به طور کامل خراب می شود، ولی در برخی از مواقع حالت تقارن خود را از دست می دهد که مشکلات متعددی را به وجود می آورد.

بافر یا زیر بشکه جرثقیل

یکی از قطعات یدکی جرثقیل بافر می باشد. وظیفه بافر کنترل ضربات ناشی از بار و دوران های کابین کنترل می باشد. بدون این قطعه هنگام لیفتینگ بار کابین دوران خواهد کرد که بسیار خطرناک است. بافر یکی از اجزا جرثقیل است که به ندرت خراب یا تعویض می شود.

وینچ جرثقیل

وینچ ها نیز جز قطعات یدکی جرثقیل به شمار می روند. همه ابزار لیفت باربرداری در وینچ گنجانده شده است. وینچ روی بوم قرار می گیرد و بسیاری از بارهای ناشی از لیفتینگ از طریق سیم بکسل به آن وارد میشود. قطعات مختلف وینچ به هم جوش شده اند و تنها در اثر گسیختگی از محل جوش، وینچ تخریب می شود. وینچ ها دارای طول و ابعاد متفاوتی هستند که براساس برند جرثقیل تغییر می کند.

بوم جرثقیل

بوم یکی از قطعات یدکی جرثقیل و بازوی مکانیکی آن می باشد. بوم مابین پایه مهار و وینچ قرار می گیرد. طول بوم تعیین کننده میزان ارتفاع لیفتینگ می باشد. این قطعه یدکی فقط در اثر پوسیدگی و گسیختگی نیاز به تعویض دارد.

نوشتهٔ پیشین
اجاره جرثقیل 50 تن تادانو TG-500E
نوشتهٔ بعدی
استانداردهای ساخت ابزار لیفت باربرداری

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
با ما تماس بگیرید !