انوع مختلف جرثقیل های برتر که در آثار ساختمانی به کار می روند

جرثقیل یک دستگاه قدرتمند و سنگین است که با استفاده از کابل و قرقره به منظور بلند کردن اجسام سنگین ، ماشین آلات و غیره استفاده می شود. همچنین در بیشتر ساخت سازهای صنایع و تجهیزات سنگین نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع مختلفی از جرثقیل بسته به نوع کارکردشان ، در سازه ها استفاده می شوند و مهمترین بخش برای ساخت پروژه های صنایع سنگین به شمار می روند. در واقع ، جرثقیل ها کار را بسیار آسان کردند زیرا که  قادر به انجام تمام کارهای سخت در زمان کمتری هستند.

اکنون می توانیم در هر مکانی در وسط دریاها و در آسمانخراش ها با کمک جرثقیل ها با سهولت کارخود را انجام دهیم.

انواع مختلف جرثقیل ها :

چندین مدل جرثقیل وجود دارد که برای کارهای مختلف در مکانهای گوناگون استفاده می شود که در ذیل به برخی از انها اشاره کرده ایم:

جرثقیل های متحرک :

جرثقیل های متحرک استاندارد ترین و همه کاره ترین نوع جرثقیل ها است که در ساخت و سازها مورد استفاده قرار می گیرد. جرثقیل هیدرولیک  نصب شده بر روی یک پلت فرم تلفن همراه هستند که، از راه دور قابل کنترل می باشند .

آنچه این جرثقیل ساختمانی را بسیار متنوع می کند تحرک آن است. در واقع جرثقیل در موقعیتی قرار می گیرد که به آن اجازه می دهد مواد را با ظرفیت صحیح مواد را بالا ببرد ، با اثر جرثقیل جرثقیل انجام می شود.

جرثقیل لودر :

جرثقیل لودر  یا یک جرثقیل تاشو رونق زیادی در جرثقیل  های هیدرولیکی مجهز نصب شده به یک تریلری دارد و،تجهیزات بار بر روی تریلر انجام می شود. در هنگام استفاده از این جرثقیل ، بخش های بیشماری از جابه جایی را می توان در یک فضای کوچک قرار داد. ظرفیت این جرثقیل ها طی سالها افزایش چشمگیری داشته است و ظرفیت 200 تن در بازار امروز را دارد.جرثقیل های مهندسی :

سیستم های جرثقیل مجهز به کفپوش پیش ساخته و سقفی در ظرفیت های 1/2 تن تا 50 تن ارائه می می شوند. این سیستم ها قابلیت تطبیق پذیری ، دوام و سهولت نصب را دارند.

جرثقیل شناور :

جرثقیل شناور بیشتر در ساخت و سازهای دریایی مورد استفاده قرار می گیرد همچنین می توان از آن برای بارگیری یا بلند کردن کشتی های غرق شده از آب استفاده شود. این جرثقیل ها ظرفیت زیادی در حدود 9000 تن دارند.

جرثقیل هیدرولیکی :

جرثقیل هیدرولیکی از رونق بزرگی برخوردار است که از طریق مکانیسم هیدرولیکی ، ارتفاع آنها افزایش یافته است.

این جرثقیل ها به ویژه برای حمل و نقل کالا از یک مکان به مکان دیگر مورد استفاده قرار می گیرند و بهترین گزینه برای حمل اجسام در ارتفاعات بلند است، زیرا آنها می توانند ارتفاعات خود را با توجه به مکان تنظیم کنند همچنین می توان در عملیات امداد و نجات نیز از آنها استفاده کرد.

جرثقیل بنادر :

جرثقیل بندر بیشتر در بندرهای دریایی برای بارگیری کشتی ها استفاده می شود همچنین انعطاف پذیری و استفاده از آن در هر مکانی آسان است  زیرا جزء جرثقیل های قابل حمل مواد است. این بدان معناست که مواد و سازه های سنگین با خیال راحت و با سهولت از یک مکان به مکان دیگر منتقل می شوند.

جرثقیل بلند :

این جرثقیل ها بسته به کاربرد خود دارای مزایا و مضرات زیادی هستند،مزیت اصلی آنها این است که می توانند بر روی هر سطحی حرکت کنند حتی به دلیل خزنده های خود  روی خاک های نرم نیز قابل حرکت اند.  به همین دلیل می توان از آن ها بدون نگرانی استفاده کرد.

و معایب اصلی آنها این است که بسیار سنگین هستند به همین دلیل نمی توان به راحتی از یک مکان به مکان دیگری منتقل کرد و هزینه بیشتری نیز دارند،اما می توان آن را با کامیون ها بدون هزینه زیاد جایگزین کرد.

جرثقیل های بلند یک شکل مدرن از جرثقیل های متعادل است.  اغلب بهترین ترکیب از ارتفاع و ظرفیت بالابری را ارائه می دهند و در ساخت بناهای بلند نیز استفاده می شود. برخی از جرثقیل های بزرگ به 1000 متر ارتفاع نیز می رسند. نکته مهمی که باید در مورد این جرثقیل ها باید  توجه داشته باشید ، اینکه  آنها از ارتفاع خاصی برخوردار هستند .

جرثقیل هایی با قابلیت حرکت در زمین های ناهموار:

جرثقیل هایی با قابلیت حرکت در زمین های ناهموار روی آنها چهار لاستیک نصب شده است  به همین خاطر بیشتر در کاربردهای خارج از جاده استفاده می شوند. این جرثقیل ها تنها دارای یک موتور هستند ، بدین معنی که از همان موتور برای حمل  استفاده می کنند.

همه جرثقیل های همه کاره :

این نوع جرثقیل ها می توانند با سرعت در جاده های عمومی و همچنین در جاده های خارج از شهر حرکت کنند.  همچنین از لاستیک های بیشتری نسبت به جرثقیل های دیگر برخوردارند.

جرثقیل کامیونی :

این نوع جرثقیل ها تنها یک موتور دارند و از همان موتور برای حمل بار استفاده می کنند  و به دلیل دارا بودن ظاهر کامینونی تحرک بسیار خوبی دارند و به صورت افقی یا عمودی احسام را حمل می کنند.

مزیت اصلی آن این است که نسبت به سایر جرثقیل ها آسان و کم هزینه تر است و برای حمل آن نیازی به وسایل نقلیه دیگر نیست  و قابلیت چرخش تا 180 درجه الی 360 درجه دارند.

جرثقیل های راه آهن :

این نوع جرثقیل ها در مسیرهای ریلی استفاده می شوند. جرثقیل های راه آهن برای ساخت خطوط ریلی و تعمیر و نگهداری و تعمیر آنها به کار می روند  و نمی توان از انها در جاده ها یا مکان های دیگری بجز مسیرهای راه آهن استفاده کرد .

https://civilseek.com/different-types-of-cranes/

 

 

نوشتهٔ پیشین
اجاره جرثقیل 25 تن تادانو سری M و FX
نوشتهٔ بعدی
کاربردها و مزایای جرثقیل های سقفی

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
با ما تماس بگیرید !